Tekstiil ei pea olema staatiline ja passiivne. Kunstnik ja disainer Kärt Ojavee näitab, kuidas muuta tekstiil elavaks ja dünaamiliseks.
Kärt Ojaveed on alati huvitanud aktiivsed tekstiilid, mida on võimalik kontrollida ja programmeerida. Oma doktoritöö jaoks tegi ta katseid interaktiivsete kangastega, mis aegamööda reageerivad keskkonna muutustele, peegeldades neid kangale ilmuvate mustrite kaudu.
Ojavee loomingu hulka kuulub ka auhinna pälvinud kangas, mida puudutades hakkab inimese käe all lahti hargnema väikeseid rakke kujutav muster. Motiiv levib kangal üha edasi seni, kuni seda puudutatakse. Teine pehme materjal Ojavee loomingus paljastab mängulised mustrid siis, kui selle peale istuda. „Puudutus on üks tugevamaid vahendusmehhanisme ning samas mõjub see väga isiklikult ja intiimselt,“ kirjutab Ojavee oma doktoritöös.
Koostöös neuroteadlase Jaan Aruga lõi ta kaks patja, millest üks hakkab helendama, tuues esile padja sees olevad mitmekihilised mustrid, teine aga mängib helisid. Ojavee hinnangul saaks neid kasutada lohutusobjektidena või õppevahenditena töös puuetega lastega.
Kärt Ojavee jaoks on igapäevaesemeid ümbritsev aktiivne ja programmeeritav pealiskiht müravaba, ent samas jõuline viis visualiseerida teavet ja kujundada ruumi. Oma analüüsis jõuab ta järeldusele, et tekstiil on dünaamiline pind teabe, sealhulgas aeglase tehnoloogia, funktsionaalsete mustrite ja interaktsiooni kuvamiseks.
Tema loodud esemed sobivad hästi nii näitusesaali, avalikku ooteruumi, raske ja sügava puudega lastele mõeldud kooli kui ka haiglakeskkonda.
Ojavee pakkus oma doktoritöös välja uudse töömeetodi aktiivsete nutitekstiilide disainimiseks.
Ta jagas tööprotsessi etappideks, mille eri moodulites saavad kokku materjali-, interaktsiooni- ja elektrooniline disain ning programmeerimine. Ta kasutas oma töös erinevaid disainimeetodeid ja arvutisüsteemide disainimeetodit, ning pakkus hübriidmaterjalide valmistamiseks ja kontseptsioonide määratlemiseks välja uue lähenemisviisi.
„Tegu oli loomingulise uurimusega, mis muutus kohati väga tehniliseks,“ tõdeb Kärt Ojavee tagasivaatavalt. See hõlmas pidevate pisimuudatuste tegemist, sest ta kirjutas oma doktoritöö teoreetilist osa ja katsetas materjale samal ajal. Ojavee hinnangul on interaktiivsetel materjalidel palju potentsiaali, mida tasub edasi uurida ennekõike haridus- ja meditsiinisektori tarbeks.